erkiesen

Irregular Auxiliary verb: haben

to choose

Conjugation

Präteritum
1. P. Sg. ich erkor
2. P. Sg. du erkorest
  du erkorst
3. P. Sg. er erkor
  sie erkor
  es erkor
1. P. Pl. wir erkoren
2. P. Pl. ihr erkort
3. P. Pl. sie erkoren
Plusquamperfekt
1. P. Sg. ich hatte erkoren
2. P. Sg. du hattest erkoren
3. P. Sg. er hatte erkoren
  sie hatte erkoren
  es hatte erkoren
1. P. Pl. wir hatten erkoren
2. P. Pl. ihr hattet erkoren
3. P. Pl. sie hatten erkoren
Futur II
1. P. Sg. ich werde erkoren haben
2. P. Sg. du wirst erkoren haben
3. P. Sg. er wird erkoren haben
  sie wird erkoren haben
  es wird erkoren haben
1. P. Pl. wir werden erkoren haben
2. P. Pl. ihr werdet erkoren haben
3. P. Pl. sie werden erkoren haben
Konjunktiv II
1. P. Sg. ich erköre
2. P. Sg. du erkörest
  du erkörst
3. P. Sg. er erköre
  sie erköre
  es erköre
1. P. Pl. wir erkören
2. P. Pl. ihr erköret
  ihr erkört
3. P. Pl. sie erkören
Imperativ
2. P. Sg. erkies
  erkiese
2. P. Pl. erkiest
Partizip Perfekt
erkoren

Synonyms

Source: OpenThesaurus

Verbs that follow the same conjugation pattern