wegfressen

Irregular Auxiliary verb: haben

to erode

Conjugation

Präteritum
1. P. Sg. ich fraß weg
2. P. Sg. du fraßest weg
  du fraßt weg
3. P. Sg. er fraß weg
  sie fraß weg
  es fraß weg
1. P. Pl. wir fraßen weg
2. P. Pl. ihr fraßt weg
3. P. Pl. sie fraßen weg
Plusquamperfekt
1. P. Sg. ich hatte weggefressen
2. P. Sg. du hattest weggefressen
3. P. Sg. er hatte weggefressen
  sie hatte weggefressen
  es hatte weggefressen
1. P. Pl. wir hatten weggefressen
2. P. Pl. ihr hattet weggefressen
3. P. Pl. sie hatten weggefressen
Futur II
1. P. Sg. ich werde weggefressen haben
2. P. Sg. du wirst weggefressen haben
3. P. Sg. er wird weggefressen haben
  sie wird weggefressen haben
  es wird weggefressen haben
1. P. Pl. wir werden weggefressen haben
2. P. Pl. ihr werdet weggefressen haben
3. P. Pl. sie werden weggefressen haben
Konjunktiv II
1. P. Sg. ich fräße weg
2. P. Sg. du fräßest weg
3. P. Sg. er fräße weg
  sie fräße weg
  es fräße weg
1. P. Pl. wir fräßen weg
2. P. Pl. ihr fräßet weg
3. P. Pl. sie fräßen weg
Imperativ
2. P. Sg. friss weg
2. P. Pl. fresst weg
Partizip Perfekt
weggefressen

Verbs that follow the same conjugation pattern